Nawet osobom nie mającym w tym temacie żadnego doświadczenia, restauracja nie może wydawać się łatwym biznesem. A jednak poziom satysfakcji, jaki przynosi prowadzenie świetnie prosperującego i cieszącego się powodzeniem lokalu gastronomicznego, trudno porównać z radością płynącą z wykonywania jakiejkolwiek innej pracy. Chcesz rozwinąć skrzydła w branży HoReCa? To świetny pomysł na naprawdę potężną dawkę dopaminy i serotoniny każdego dnia. Trzeba jednak dobrze zaplanować działalność, aby nie polec na szczegółach.
Etap 1: Chłodna kalkulacja
Zanim zaczniesz malować ściany i zamawiać logowaną zastawę, a nawet zanim w ogóle podpiszesz umowę najmu czy kupisz lokal, weź kartkę, długopis i kalkulator. Zastanów się, jakie są twoje możliwości finansowe. Ile środków możesz przeznaczyć na start, rozruch i pierwsze miesiące funkcjonowania, gdy restauracja nie będzie jeszcze przynosić zysków? Ile musisz z niej wyciągać miesięcznie, aby utrzymać siebie i ewentualnie rodzinę? Jak dużo czasu i energii jesteś w stanie poświęcić na działalność? Jeśli z kalkulacji wynika, że środków jest za mało a oczekiwania zbyt wysokie – odpuść sobie jeszcze na jakiś czas i wróć do obliczeń za rok czy dwa, gdy sytuacja ulegnie zmianie.
Etap 2: Wybór miejsca i lokalu
Przejdź się po mieście w poszukiwaniu interesujących cię lokalizacji. Przejrzyj oferty najmu lub sprzedaży. Miejsce ma ogromne znaczenie – powinno być łatwo dostępne i osiągalne. Alternatywą będzie stworzenie przestrzeni stanowiącej atrakcję samą w sobie, w której po prostu chce się przebywać. Niedostatki lokalowe można także kompensować nastawieniem się na catering i dowóz.
Etap 3: Wyposażenie i przystosowanie lokalu
Najwięcej wydatków pochłonie przystosowanie lokalu (lub wzniesienie budynku, jeśli wybierasz tę opcję). Najwięcej uwagi trzeba poświęcić na zaaranżowanie i wyposażenie kuchni. Liczy się oczywiście wyposażenie ją we wszystko, co będzie potrzebne do przygotowania posiłków, chłodzenia i mrożenia surowców i półproduktów, składowania sprzętów, zastawy i sztućców, czyszczenia i mycia produktów, naczyń i powierzchni, a nawet składowania odpadów. Konieczne jest także zadbanie o dostateczną przestrzeń roboczą dla pracowników oraz o wyraźnie oddzielone, bezpieczne szlaki komunikacyjne. Kolejnym etapem będzie wyposażanie i dekorowanie sali dla gości. Wszystkie elementy, instalacje, stolarkę drzwiową i okienną oraz szlaki komunikacyjne, należy uwzględnić w projekcie technologicznym. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z profesjonalnych konsultacji gastronomicznych specjalistów z Horeca Lab.
Etap 4: Konstrukcja menu
Nie ma nic złego w otwarciu kolejnego lokalu z kebabem i pizzą, ale biorąc pod uwagę ich obfitość, musisz wykazać się naprawdę nieporównywalną jakością. Łatwiejszym sposobem na pozyskanie zainteresowania klientów, może się okazać postawienie na innego rodzaju kuchnię. Menu komponuj nie tylko w oparciu o rozeznanie rynku i własne preferencje, ale przede wszystkim mając na uwadze doświadczenie i możliwości twoje oraz zatrudnionej ekipy – kucharzy i kelnerów.
Etap 5: Wybór dostawców produktów i usług
Planując restaurację zapewne zdajesz sobie sprawę, że zakupów nie możesz dokonywać w pobliskim dyskoncie. Wybór sprawdzonych dostawców ma naprawdę kluczowe znaczenie. Po pierwsze mogą oni zagwarantować wysoką jakość i świeżość produktów, po drugie – ich stałą dostępność, dzięki czemu klienci nie poczują się zawiedzeni, że dziś znów nie ma ulubionego dania. Z równą skrupulatnością wybieraj innych kontrahentów – np. biuro rachunkowe, które zadba o finanse czy agencję marketingową, która zadba o komunikację i reklamę.
Etap 6: Zmontowanie ekipy
Sercem restauracji jest oczywiście kuchnia, przynajmniej w sensie fizycznym. W ujęciu ogólnym są to jednak ludzie, którzy ją tworzą. Starannie dobierz swoich współpracowników. Pamiętaj także o zaproponowaniu im godziwej stawki, odpowiadającej ich umiejętnościom i działającej motywująco.
Projektowanie restauracji jest długotrwałym i skomplikowanym procesem, który wymaga doskonałej znajomości rynku gastronomicznego, obowiązujących przepisów prawa, a nawet zagadnień technicznych, wręcz inżynierskich. Trzeba też mieć na uwadze logistykę, księgowość, kadry i płace, wybór dostawców, marketing – jest tego naprawdę sporo. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia w postaci konsultacji gastronomicznych. Dzięki eksperckiej wiedzy zminimalizujesz ryzyka a zmaksymalizujesz szansę na powodzenie.
Artykuł sponsorowany